Agencja
Wydawniczo
Reklamowa
Sprawozdanie
w przedmiocie strat
i szkód wojennych Polski
w latach 1939-1945
Biuro Odszkodowań Wojennych Przy Prezydium Rady Ministrów Warszawa 1947 r.
Z komentarzem prof. dr hab. Krzysztofa Miszczaka
Wydawnictwo: Art Studio Anabaza
Ilość stron: 71
Oprawa: miękka
Wydanie: 2017 r.
ISBN: 978-83-949911-0-4
Kompleksowe opracowanie zawierające szczegółowe wyliczenia, sporządzone w 1947 roku przez Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów.
Sprawozdanie zawiera 10 tablic statystycznych (ogólnych) i 31 tablic szczegółowych z wyliczeniami.
FRAGMENTY KSIĄŻKI
Z przedmowy
Warto przytoczyć kilka przykładów. Podczas okupacji niemieckiej przedwojennego terytorium państwa polskiego życie straciło 6028 tys. Polaków i obywateli polskich, w tym 644 tys. wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polska straciła 220 mieszkańców na każdy tysiąc. W porównaniu: USA—2,9, Belgia—7, W. Brytania—8, Francja 15, Holandia—22, ZSRR—116. Spośród przeszło 200 tys. dzieci odebranych rodzicom w celach germanizacyjnych po wojnie powróciło do kraju 10—15%. Trwałym kalectwem dotkniętych zostało 590 tys. osób, a na gruźlicę zachorowało 1140 tys. osób. Do prac niewolniczych wywieziono ogółem 2460 tys. osób, wysiedlono łącznie 2478 tys. obywateli polskich. Straty majątku narodowego przekroczyły 38% stanu z 1939 r. W gruzach legło wiele miast. Zniszczonych zostało 162 190 budynków mieszkalnych i 353 876 zagród wiejskich, 14 000 fabryk i zespołów fabrycznych, 199 751 sklepów, 84 436 warsztatów rzemieślniczych. W Warszawie straty substancji miasta wynosiły 84%, przy czym w przemyśle 90%, zabudowie mieszkalnej 72% oraz w kulturze i zabytkach 90%. Straty ludności Warszawy wyniosły ok. 700 tys., co przekracza łącznie straty ludności W. Brytanii i USA w drugiej wojnie światowej. Niemcy zniszczyli i zrabowali 43% dorobku kulturowego Polski. Polskie biblioteki straciły ok. 66% zbiorów. Ponadto trzeba uwzględnić ok. 2,4 mln Polaków, którzy zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec lub innych krajów okupowanych i byli w obozach pracy, ok. 2,5 mln Polaków, którzy zostali wysiedleni i przeszli różnego typu obozy wysiedleńcze i przejściowe oraz wiele milionów Polaków dotkniętych kalectwem fizycznym i psychicznym oraz różnymi chorobami zakaźnymi. Potencjał polskiej pracy przymusowej dla Trzeciej Rzeszy szacuje się na 32 600 tys. lat roboczych. Straty w wyniku terroru okupacyjnego wyniosły 89,3% wszystkich strat ludzkich w okresie drugiej wojny światowej (patrz Sprawozdanie). Tych przerażających, apokaliptycznych faktów nie da się „wyrównać” przez „terytorialno-gospodarczy zysk” przesunięcia granic powojennego państwa polskiego kosztem strat terytorialnych państwa niemieckiego, jak to Niemcy starają się przedstawić międzynarodowej opinii publicznej.
prof. Krzysztof Miszczak
AKTUALNOŚCI
Polecamy:
https://www.youtube.com/watch?v=G41TKmx-Nxo
Polecamy:
Dyskusja w Klubie Ronina na temat "Sprawozdania" z udziałem prof. K. Miszczaka, dr Piotra Gontarczyka, Marka Jakubiaka.
https://www.youtube.com/watch?v=b0ZlWadOPys
Arkadiusz Mularczyk:
Najważniejszy dokument z Biura Odszkodowań Wojennych z 1947 roku. (…) Dzisiaj trzeba powiedzieć jasno – ten raport jest najbardziej wiarygodny i będzie podstawą kolejnych badań i kolejnych ekspertyz.
https://wpolityce.pl/…/377269-mularczyk-o-tym-ze-dzisiaj-ro…
Arkadiusz Mularczyk: Premier Morawiecki powinien jasno zasygnalizować pani kanclerz Merkel kwestię roszczeń
https://wpolityce.pl/…/381673-nasz-wywiad-mularczyk-premier…
Rozmowa z prof. Krzysztofem Miszczakiem o obowiązku jaki ciąży na Niemczech. Jest nim kwestia zapłacenia poszkodowanym w czasie drugiej wojny światowej indywidualnych odszkodo- wań. Sprawa odszkodowań tudzież reparacji wojennych jest tak ważna, że bez jej rozwikłania – wedle słów prof. Miszczaka – nie będzie możliwa budowa nowoczesnej Europy.
Prof. Krzysztof Miszczak o polityce historycznej Polski i Niemiec oraz próbach naszego kraju odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki od zachodniego sąsiada podczas II wojny światowej. Mówił również o grze politycznej Binjamina Netanjahu wokół zagłady Żydów w czasie ostatniego globalnego konfliktu: „To wytrawny polityk. Jest pragmatykiem. Niestety, nie powinien dotykać sprawy holocaustu, aby załatwić polityczne problemy w swoim państwie”.
Prezentowana Państwu publikacja Sprawozdania w przedmiocie Strat i Szkód wojennych Polski w latach 1939—1947, sporządzona przez Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów w styczniu 1947 r. (dalej Sprawozdanie), przedstawia kwestię strat narodu i państwa polskiego podczas drugiej wojny światowej spowodowanych bezwzględną polityką eksterminacyjną okupanta niemieckiego. Opracowanie to w polskim piśmiennictwie przedmiotu było wyjątkowo trudnym faktograficznie przedsięwzięciem. Zawiera podstawowy i najważniejszy tak gruntownie i solidnie opracowany dokument strat oraz krzywd sporządzony niespełna dwa lata po zakończeniu drugiej wojny światowej.
Książkę można nabyć w Warszawie w Księgarni im. B. Prusa przy ul. Krakowskie Przedmieście 7, w Księgarni Wiejska 14 przy ul. Wiejskiej 14, w Głównej Książnicy Technicznej przy ul. Świętokrzyskiej 14 oraz na stoisku książkowym przy ul. Chmielnej 10.
ul. Żurawia, Warszawa
Warszawa, ul. Bracka